BAŞKANIN MESAJI

başkan

ULUSLARARASI UYUŞTURUCU POLİTİKALARI VE HALK SAĞLIĞI SEMPOZYUMU

Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin organize ettiği Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu 29 Eylül-1 Ekim 2014 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek.

Üç gün sürecek olan programda uyuşturucu politikaları alanında önleyici çalışmalar, tedavi, rehabilitasyon, savunuculuk, kapasite geliştirme, medya kampanyaları, uyuşturucu ve gençlik, izleme ve değerlendirme gibi başlıklarda 16 oturumda 72 konuşmacı yer alacak. Düzenlenecek olan çalıştaylarla birçok başlıkta derinlemesine tartışmaların yapılacağı Sempozyuma, 50 farklı ülkeden 1000 kişinin katılımı beklenmektedir.

Uyuşturucu madde bağımlılığının çok farklı boyutlarıyla ele alınacağı Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu’nda, uyuşturucu ile mücadelede sivil yaklaşımı öne çıkartan, bilimsel ve kanıta dayalı halk sağlığı politikalarının geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Sempozyumla, dünya genelindeki farklı uygulama örneklerinin tartışılması, bu alanda çalışma yapan tüm kişi, kurum ve kuruluşlar arasında bilgi ve deneyim paylaşımının sağlaması, uyuşturucuyla mücadele eden kuruluşların kapasitelerinin arttırılması ve uyuşturucu madde sorununa uzun vadeli çözüm önerileri sunacak alternatif yaklaşımların geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından İstanbul’da düzenlenecek olan Sempozyum Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), Avrupa Konseyi Uyuşturucu ile Mücadele için Pompidou Grubu, Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA), T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) tarafından desteklenmektedir. Geniş bir uluslararası katılımla İstanbul’da düzenleyeceğimiz Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumuna halk sağlığı toplumu başta olmak üzere ilgili tüm bireyleri ve kurumları davet ediyoruz.

Prof. Dr. M. İhsan Karaman
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı