Yeşilay’dan tüm dünyaya anlamlı mesaj: Uyuşturucuya karşı hep birlikte harekete geçelim!

Üç gün süren “Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu”nun sonuç bildirgesi açıklandı. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, “Yeşilay olarak ulusal ve uluslararası ölçekteki organizasyonları, sivil toplum örgütlerini, ulusal ve uluslararası devlet birimlerini, toplumu ve fertleri uyuşturucu madde kullanımına bağlı zararları önlemek ve azaltmak için harekete geçmeye çağırıyoruz” dedi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin ev sahipliğini yaptığı, “Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu” sona erdi. “Uyuşturucuya karşı ortak akıl” başlığıyla gerçekleştirilen sempozyum;  Dünya …

Devamı »

Uluslararası Uyuşturucu Politikaları Ve Halk Sağlığı Sempozyumu Sonuç Bildirgesi

Uyuşturucu madde kullanımı ile mücadelede elde edilen bilgi birikimi ve tecrübe düzeyi her geçen gün artmakta, uzmanlar konuyu çok boyutlu ele alan politika teklifleri üzerinde çalışmaktadır. Uygulanacak politikanın, önleme, tedavi, rehabilitasyon, zarar azaltma, tedarik kontrolü, cezai yargılama gibi farklı aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamaların her birinde uygulanacak strateji ve uygulamalar konusunda çeşitli yaklaşımlar mevcuttur.

Sempozyum boyunca, İngiltere, Yunanistan, Avustralya, Meksika, Afganistan, İtalya, Malta, İsveç, İsviçre, Poloya, Litvanya’da halen uygulanmakta olan tedavi ve rehabilitasyon süreçleri hakkında tecrübe paylaşımı yapılmış, başarılı uygulamalara yer …

Devamı »

Bağımlılık tedavisinde inanç temelli yaklaşımlar

Madde bağımlılığı tedavisinde inanç temeli yaklaşımlar giderek artıyor. Yeşilay’ın düzenlediği “Uluslararası Uyuşturucu ve Halk Sağlığı Politikaları Sempozyumu”nda çeşitli ülkelerden önemli örneklere yer verildi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin ev sahipliğini yaptığı, “Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu” devam ediyor. Sempozyumda, uyuşturucu kullanımı üzerine yeni bakış açılarında inanç temelli yaklaşımlar ve uygulamalar hakkında çeşitli ülkelerde uygulanan programlar ele alındı.

2015 yılında 70 bin kişi tedavi edilecek

Malezyalı Psikiyatrist Dr. Rusdi Abd Rashid, madde bağımlılığıyla mücadelede Uyuşturucu Bağımlılığında Manevi Güçlendirme ve Rehabilitasyon …

Devamı »

Yeşilay, 20 milyon öğrenciye madde bağımlılığı eğitimi verecek

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Milli Eğitim Bakanlığı ile hayata geçirdiği Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’nı tüm Türkiye’ye yayacak. Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, yaklaşık 20 milyon öğrenciyi madde bağımlılığına karşı eğiteceklerini söyledi.

Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’nı (TBM) ekim ayı sonuna kadar tüm Türkiye’ye yayacaklarını söyledi. Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin ev sahipliğini yaptığı, “Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu”nda konuşan Yılmaz, yaklaşık 20 milyon öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu eğitimleri verip ön ve son testleri yapıp, eğitimler …

Devamı »

Uyuşturucunun olmadığı bir toplum hayal değil!..

Dr. Gilberto Gerra, uyuşturucunun olmadığı bir toplumun asla hayal olmadığını belirterek, “Uyuşturucu politikalarını desteklememiz lazım. Sağlık Bakanlığı bu mücadelede lider olmalıdır” dedi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin ev sahipliğini yaptığı, “Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu”nda konuşan Dr. Gilberto Gerra, uyuşturucunun olmadığı bir toplumun asla hayal olmadığını belirterek, “Uyuşturucu politikalarını desteklememiz lazım. Sağlık Bakanlığı bu mücadelede lider olmalıdır” dedi.

Travmalar madde kullanımını artırıyor

Bağımlılığın şiddetinin alınan maddeye …

Devamı »

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uyuşturucuya karşı topyekün mücadele istedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uyuşturucunun tüm insanlığı özellikle de gençleri ve çocukları ciddi manada tehdit ettiğini belirterek, “Yeşilayı, sivil toplum kuruluşlarını ve medyayı bu illetle topyekün mücadeleye davet ediyorum” dedi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin ev sahipliğini yaptığı, “Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu” başladı. Sempozyum, Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), Avrupa Birliği Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA), Avrupa Konseyi Pompidou Grubu gibi uluslararası seviyede 20’den fazla teşkilatı bir araya getiriyor.

Türkiye’de nüfusun yüzde 2.7’si kullanıyor
Sempozyumun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip …

Devamı »

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve. Eğitim Merkezinden (SESRIC) Semposyuma Katılım Desteği

29 Eylül – 1 Ekim 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan “Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu”na yoğun uluslararası katılım devam ediyor. Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika bölhgelerinden 200’den fazla katılımın yanında İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve. Eğitim Merkezi (SESRIC), İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerdeki Uyuşturucu Odak Noktalarının Sempozyuma Katılımı için Çalışma Başlattı. İslam ülkelerinden uyuşturucu üzerine çalışan odak noktalarının katılımıyla İstanbul’da düzenlenecek olan Sempozyumun etkisinin ve sonuçlarının İslam ülkelerine yayılması hedefleniyor.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. M İhsan …

Devamı »

Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumuna Yoğun İlgi

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, 29 Eylül – 1 Ekim 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan “Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu”na ev sahipliği yapıyor.  Sempozyuma Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), Avrupa Birliği Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA), Avrupa Konseyi Pompidou Grubu gibi uluslaraarsı teşkilatların yanı sıra İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığ da destek veriyor.

Sempozyuma Yoğun İlgi Dikkat Çekiyor

Sempozyuma ulusal …

Devamı »

Yeşilay’dan Uluslararası Uyuşturucu Sempozyumu

Yeşilay’dan Uluslararası Uyuşturucu Sempozyumu

Türkiye Yeşilay Cemiyeti; Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Konseyi Pompidou Grubu, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı’yla birlikte İstanbul’da “Uluslararası Uyuşturucu ve Halk Sağlığı Politikaları Sempozyumu” düzenleyecek.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, 29 Eylül – 1 Ekim 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan “Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu”na ev sahipliği yapacak. Yaklaşık 50 ülkeden bin kişinin katılımının öngörüldüğü sempozyumun yakın tarihte ülkemizde ve bölgede düzenlenen en büyük uyuşturucu konferansı olması bekleniyor.

Sempozyum, Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), Avrupa Birliği Uyuşturucu ve …

Devamı »